Халықаралық стратегиялық сессия “Жастар ғылымы стратегиялық ұлттық басымдық ретінде”

2022 жылдың 20 сәуірінде Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі кеңес “Тұран” университетінің аумағында “Жастар ғылымы стратегиялық ұлттық басымдық ретінде” халықаралық стратегиялық сессиясын өтті.

Халықаралық стратегиялық сессияның модераторы Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі кеңес төрағасының орынбасары, медицина ғылымдарының кандидаты – Жапаров Сухраб Абайдуллаұлы болды.

Стратегиялық сессия жұмысына Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институтының саяси зерттеулер бөлімінің басшысы, PhD докторы, Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі Кеңестің Төрағасы Тоқтаров Ермек Бауржанұлы, Ресей Ғылым академиясының жас ғалымдар кеңесі төрағасының орынбасары, Ресей Ғылым академиясының биология іргелі мәселелері институты директорының ғылыми жұмыстар жөніндегі орынбасары, биология ғылымдарының кандидаты қатысты Дмитрий Викторович Демин, Тәжікстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының жас ғалымдар кеңесінің төрағасы, биология ғылымдарының кандидаты Мамадюсуфова Мену Гуломайдаровна, Армения Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының жас ғалымдар кеңесінің төрағасы, физика-математика ғылымдарының кандидаты Варданян Геворг Грачевич, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының бірінші проректоры, медицина ғылымдарының кандидаты, профессор, Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі Кеңестің мүшесі Есиркепов Марлен Махмұдұлы атындағы Халықаралық қазақ-түрік университетінің ғылым және стратегиялық даму жөніндегі Вице-ректоры. Қ. а. Ясауи, к. М. Нурсултан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі Кеңестің мүшесі Ошибаева Айнаш Есимбековна, Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті “клиникалық ветеринарлық медицина” кафедрасының меңгерушісі, қауымдастырылған профессор, PhD докторы, ҚМУ Төрағасы, Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылым жөніндегі Кеңестің мүшесі Алиханов Куантар Дауленович және басқалар.

Жастар ғылымы-бұл жас ғалымдардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жетілдіруді, үйлестіруді және қолдауды қамтамасыз ететін, жас ғалымдардың ҒЗЖ жетілдіру мақсатында отандық және шетелдік тәжірибеге және ғылыми-әдістемелік әзірлемелер нәтижелеріне негізделген жастардың ғылыми-техникалық шығармашылығы үшін жағдай жасаумен айналысатын, сондай-ақ жас ғалымдардың ғылыми-зерттеу жұмыстарының бұқаралығын кеңейтуге және нәтижелілігін арттыруға ұмтылатын бағыт ғылыми қызметтегі ғалымдардың.

Халықаралық стратегиялық сессия мәнмәтінінде мәселелер қаралды:

• ТМД елдерінде жас ғалымдарды қолдау және қалыптастыру нысандары.
  • Гранттық қаржыландыру мүмкіндіктері, постдокторантура.
  • Жас ғалымдардың зияткерлік әлеуетін іске асыру.
  • Ынтымақтастық және халықаралық жобалар.
  • Қоғам ғылымы: болашақты құрудағы ғалымдардың рөлі.

Стратегиялық сессияның қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында жастар ғылымын одан әрі дамыту бағыты бойынша ұсынымдар әзірленді.