«Экономиканы әртараптандыру: өсудің жаңа моделі» тақырыбында дөңгелек үстел

2022 жылдың 25 ақпанында «Тұран» университетінде «Экономиканы әртараптандыру: өсудің жаңа моделі» тақырыбында дөңгелек үстел өтті. Дөңгелек үстелдің мақсаты – Қазақстан экономикасын әртараптандыру үшін әдістемелік тәсілдерді әзірлеу және өсудің жаңа үлгілерін іздеу. Экономиканы әртараптандыру күрделі және түсініксіз процесс, әр түрлі әлеуметтік-экономикалық процестер мен аймақтардың әртараптандырудың өзіндік шегі бар, одан асып кету шығындардың өсуіне, өндіріс тиімділігінің төмендеуіне әкелуі мүмкін, сондықтан оның оңтайлы деңгейін анықтау қазіргі заманғы мемлекеттің өзекті міндеттерінің бірі болып табылады.

Дөңгелек үстел келесі негізгі бағыттарды талқылады:

1. Аймақтыңтұтыну нарығы: бәсекеге қабілеттілік және проблемалар
  2. Қазақстан экономикасын әртараптандырудыңжаңа тұжырымдамасы: жаңа салалар мен нарықтық тауашаларды іздеу мен дамытуға бағытталуы
  3. Қаптама, жеңіл өнеркәсіп, ІТ-технологиялар нарығын және химия өнеркәсібіндегі бәсекеге қабілетті тауашаларды дамыту негізінде Алматы облысы экономикасыныңәлеуетін ашу
  4. ШОБ секторындағы инвестициялықпроцестердіңтиімділігін бақылау және арттыру
  5. ШОБ-ты мемлекеттік қолдау бағдарламалары: аймақтықаспект.

Дөңгелек үстелге белгілі қазақстандық және халықаралық сарапшылар, бизнес құрылымдардың жетекшілері мен өкілдері, отандық және шетелдік университеттердің жетекші профессорлары, академиялық қауым, сондай-ақ жас зерттеушілер қатысты.