TURAN SCIENCE FORUM Стратегиялық сессия «Әлеуметтік трансформациялар: шындық және жаңа сын-қатерлер»

2022 жылғы 11–17 сәуір аралығында TURAN SCIENCЕ FORUM «Білім, ғылым және бизнесті интеграциялау: инновациялар мен векторлар, оны «Әлеуметтік трансформациялар: шындықтар және жаңа сын-қатерлер»стратегиялық сессиясы ашты. Бұл іс-шара бағдарламаларды, жобаларды, мақсаттарды, технологияларды қалыптастыру, қайшылықтарды шешу және т. б. арқылы қоғамның жаңа экологиялық жағдайларға бейімделуі болып табылатын ағымдағы өзгерістерді анықтауға бағытталған.

Пленарлық отырысты «Тұран» университетінің ректоры, э. ғ. д., профессор Р. А. Алшанов ашты. Ол жалпы қоғам үшін де, білім беру үшін де стратегиялық шешімдерді әзірлеу мен қабылдаудың маңыздылығын атап өтті. ҚР Парламенті Мәжілісінің депутаты Айдос Сарым еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуының оң үрдістерін атап өтті. Мәселен, 2020-2021 жж. пандемия кезеңінде 1 млн.астам қазақстандық дүниеге келді, бұл ҚР стратегиясын қалыптастырудың негізі болуы тиіс. Сонымен қатар, ол: «Бүгінгі шешімдер болашақты анықтайды, өйткені ҚР – дағы барлық проблемалар біліммен байланысты, ал біздің басты құндылығымыз-балалар. Барлық ата-аналар балаларына тұрақтылық пен бейбітшілікте өмір сүргенін қалайды».

Алияров Е.К., саясат.ғ.д., профессор, Қазақстан гуманитарлық-саяси конъюнктура орталығының президенті сессияға қатысушылардың назарын елдегі тұрақтылықты сақтайтын институттардың маңыздылығына аударды.

Қазақстандағы «қаңтар оқиғаларының» талдауына барлық спикерлер сөз сөйледі. з. ғ. д., профессор, «Тұран» университетінің құқық ҒЗИ директоры Т. К. Акимжанов мемлекеттің құқықтық құрылымдарын қалыптастырудағы ғылыми тәсілдің маңыздылығын атап өтті. Маралбек Ермұханбет, PhD, тіл білімі институты директорының орынбасары А. Байтұрсынов мемлекеттік тілді дамытудың барлық бағыттардағы өзектілігіне тоқталды. Сералиева А. М., з.ғ.к., Абай атындағы ҚазҰПУ қауымдастырылған профессоры экстремизмнің алдын алу үшін жастар арасында тығыз түсіндіру жұмыстарын жүргізуге шақырды.

Горылев А.И., з. ғ. к., Н.И. Лобачевский атындағы Нижний Новгород мемлекеттік университетінің доценті, «Білім беруді интернационалдандыру тәжірибесі және «Тұран» Университетімен ынтымақтастық» туралы айтты. PhD, Булент Тарман, БҰҰ жариялаған тұрақты даму мақсаттарына қол жеткізу аясында білім беру мүмкіндіктерін белгіледі.

Стратегиялық сессияда айтылған барлық ұсыныстар жинақталып, қарарда баяндалатын болады.