«Басқарушы кадрларды даярлаудың инновациялық білім беру технологиялары» бірлескен ресейлік-қазақстандық ғылыми семинар

2022 жылдың 6 қазанында «Тұран» университетінде білім берудің 30 жылдығына арналған «Жаһандық өзгерістер: ғылым мен білімнің сын-қатерлері» халықаралық форумы аясында «Басқару кадрларын даярлаудың инновациялық білім беру технологиялары» атты Ресей-Қазақстан ғылыми семинары өтті. Алматы қаласы, Қазақстан Республикасы.

1992 жылы Алматыда құрылған «Тұран» университеті кәсіпкерлікке, инновацияға, көшбасшылыққа бағытталған және өзгермелі әлеуметтік-экономикалық жағдайларға бейімделе алатын мамандарды дайындайтын Қазақстандағы алғашқы және ірі мемлекеттік емес университеттердің бірі болып табылады.

Ресей Федерациясы мен Қазақстанды өмірдің әртүрлі салаларындағы ұзақ мерзімді қарым-қатынастар байланыстырады, олардың арасында білім беру саласы басты маңызға ие. Бұл тұрғыда бірлескен білім беру және ғылыми жобаларды дамытуға бағытталған әлеуметтік бастамаларды қолдау өте маңызды.

Семинарға қатысушыларды құттықтау сөзімен РАНЭПА проректоры Максим Назаров және «Тұран» университетінің стратегиялық даму, ғылым және инновациялар жөніндегі проректоры, экономика ғылымдарының кандидаты, PhD докторы Дина Ибрагимқызы Разақова сөз сөйледі. Спикерлер өз сөзінде посткеңестік кеңістікте білім беру саласындағы ынтымақтастықты дамыту қажеттігіне тоқталды.

Назаров М.Н.

«Ресей Федерациясы мен Қазақстанды өмірдің әртүрлі салаларындағы ұзақ мерзімді қарым-қатынастар байланыстырады, олардың арасында білім беру саласы басты рөлге ие. Біздің ортақ өткеніміз, ортақ стратегиялық мүдделеріміз бізді бірлескен білім беру және ғылыми жобаларды қолдауға бағытталған әлеуметтік бастамаларды қалыптастыруға және дамытуға жетелейді».

Өз сөзінде, актерлік ИГМУ директоры Корчагин Руслан Николаевич маңызды сұрақтар қойды: Басқарушы кадрларды қалай тиімді оқытуға болады? Инновациялық білім беру үшін қандай жүйе қажет? Студенттердің кәсіби өзін-өзі анықтауына, оларда басқарушылық құзіреттілігін қалыптастыруға қалай жағдай жасау керек?

МГМУ адам ресурстарын басқару және мемлекеттік қызмет факультетінің деканы Е.Ю.Киреева мемлекеттік басқару жүйесіне кадрларды даярлаудың ерекшеліктеріне тоқталып, негізгі міндеттер мен перспективаларды баяндады. ХҚМУ Халыққа қызмет көрсету және басқару орталығының директоры Т.А.Заньконың сөзі DPA форматында жоғары білікті басқарушы кадрларды даярлаудағы RANEPA Мемлекеттік қызмет және басқару институтының тәжірибесіне арналды. МГМУ-нің ғылыми хатшысы Е.А.Литвинцева РФ мемлекеттік қызметі лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары туралы көшбасшыларды даярлау стратегиясын айтты.

Семинарға қатысушылардың қызығушылығын профессор Л.А.Василенконың цифрлық қоғамдағы көшбасшылардың цифрлық құзыреттілігін дамыту қажеттілігіне тоқталған жолдауы тудырды. Қазіргі заманғы көшбасшылар тек тиімді менеджерлер ғана емес, сонымен қатар кәсіби мәдениеті дамыған мамандар болуы керек: бұл туралы Л.И.Яценко өз сөзінде айтты.

Басқарушы кадрларды даярлауда «түрлендіру оқыту» технологиясын қолдану тәжірибесімен бөліскен Ю.В.Дружинина бұл білім беру технологиясы болашақ көшбасшылардың әлеуетін ашуға қабілетті екенін атап өтті.

Скипетрова Т.В. желілік магистрлік бағдарламаларды дамытудың заманауи тенденциялары туралы және «Саяси көшбасшылық және менеджмент психологиясы» бағдарламасын жүзеге асыру тәжірибесі туралы айтты. Маханов А.О. Бүкілресейлік жастар арасындағы «Мен кәсіпқоймын», «Мемлекеттік және муниципалдық менеджмент бағыты бойынша кейс-чемпионат», «IGSU көшбасшыларының байқауы – PRO көшбасшысы» атты Бүкілресейлік жастар жарыстарын ұйымдастыру және өткізу тәжірибесімен бөлісті.

Семинарға қатысушыларды «Тұран» университеті (Алматы, Қазақстан) өкілдерінің баяндамалары қатты қызықтырды. «Тұран» компаниясының басқарушы кадрларды, оның ішінде бизнес-құрылым басшыларын даярлаудағы тәжірибесіне тоқталған «Тұран» университетінің гуманитарлық-заң факультетінің деканы Г.К.Ерубаеваның баяндамасы өте қызықты болды. Профессор Чередниченко А.В. GI-технологияларды кадрларды даярлаудағы жаңа кластер ретінде қарастыра отырып, білім беру тәжірибесіне енгізу әдістемесі туралы хабардар етті.

«Бизнесті құқықтық қолдау (корпоративтік заңгер)» білім беру бағдарламасының жетекшісі Г.А.Стамкулованың сөзі кәсіпкерлік қатынастарды құқықтық реттеуді зерделеу аясында студенттер арасында кәсіпкерлік құзыреттілігін дамытуға арналды. «Тұран» университетінің «Құқықтану және халықаралық құқық» кафедрасының меңгерушісі Д.А.Оспанованың хабарламасы қызығушылық тудырды. Ол «Тұран» университетінде қос дипломдық бағдарламаларды құру тәжірибесімен бөлісті, проблемалар мен мүмкіндіктерді ашып берді.

«Басқару кадрларын даярлаудың инновациялық білім беру технологиялары» ғылыми семинары Ресей мен Қазақстанда басқарушы кадрларды даярлау тәжірибесімен бөлісіп қана қоймай, өзара іс-қимылдың одан әрі траекторияларын, оның ішінде бірлескен ғылыми конференциялар мен білім беру жобаларын ұйымдастыруды да айқындады.