Орталық Азия мәдени кеңістігі: «Тұран» университеті «Аймақтану және халықаралық қатынастар» кафедрасы жанындағы Аймақтану орталығының бастамасы

2023  ж. 1 наурыз Тұран университетінде түркімен әдебиетінің классигі, 18 ғасырдың ойшыл ақыны Махтумкули Фрагидің туғанына 300 жыл толуына орай «Орталық Азияның мәдени кеңістігі» атты дөңгелек үстел өтті. Дөңгелек үстелді «Аймақтану және халықаралық қатынастар» кафедрасы жанындағы Аймақтану орталығы, Түркі халықтары мәдениеті қоры «Түрк дунияси» (директоры – Қ.Н. Махпиров), «Тұран» университетінің жанындағы Қазақстан халқы Ассамблеясы департаменті, Алматы қ. Түркімен әлеуметтік-мәдени орталығы (жетекшісі – Г.А. Аннакулиева) бірлесіп ұйымдастырды.

Дөңгелек үстел жұмысын құттықтау сөзбен Стратегиялық даму және ғылым жөніндегі проректор, проф. Д.И. Разакова, «Аймақтану және халықаралық қатынастар» кафедрасының меңгерушісі Ж.М. Төлен мен Аймақтық зерттеу орталығының директоры проф. А.К. Камалов ашты. Пленарлық отырыста Махтумкули Фраги шығармашылығы, оның Орталық Азияның зияткерлік тарихындағы орны мен рөлі туралы баяндамаларды Халықаралық ақпараттық технологиялар университетінің профессоры Д.Б. Қыдырбекұлы, ҚР ЖҒБМ М.Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтының бас ғылыми қызметкері, директордың орынбасары Төрәлі Е.К., Абылай хан атындағы ҚазХҚжӘТ  доценті және Махтумкули медалінің иегері Насырова Мәдиням сөйледі.

Орталық Азия елдерінің елшіліктері мен консулдықтарының өкілдері – Түркіменстанның Қазақстан Республикасындағы Елшілігінің қызметкері, дипломат М.А. Ямщиков, Алматы қ. Түркия Республикасының вице-консулы Энгин Далоглу, Алматы қ. Әзірбайжан елшілігінің өкілдігінің басшысы А.Н. Гусейнзаде, Өзбекстанның Алматы қ. Бас консулы А.Д. Фаткуллаев, сонымен қатар Абай атындағы Алматы ұлттық педагогикалық университетінің профессоры Р.У. Арзиев, Қазақстан халқы Ассамблеясы этномәдени бірлестіктерінің өкілдері, оқытушылар мен студенттер қатысты. Шара соңында Алматы қаласында білім алып жатқан түркімен студенттері М.Уркунова мен М.Акмырадова Махтумкулидің өлеңдерін түркімен тілінде оқыды.

Дөңгелек үстелге қатысушылар «Тұран» университетінің Аймақтық зерттеулер орталығының түрікмен ақыны Махтумкули Фрагидің шығармашылығын талқылау жөніндегі бастамасын жоғары бағалап, Қазақстанның Түркіменстанмен және Орталық Азияның басқа да елдерімен ғылым, білім және мәдениет саласында байланысын жалғастыруға және нығайтуға ортақ ниеттерін білдірді. Аймақтық зерттеу орталығы Орталық Азияның басқа халықтарының мәдени мұрасына арналған семинарлар мен дөңгелек үстелдер өткізуді жоспарлап отыр.