Туризм зерттеу институттың жаңалықтар

В.Н.Вуколовқа 2024 жылы халықаралық конференцияны ұйымдастырғаны үшін алғыс хат
2024 жылдың 19 қаңтарында «Тұран» университетінің Ақ залында Алматы спорттық туризм федерациясымен бірге жарыстар мен жарыстардың жеңімпаздары марапатталды.
2023 jıldıñ 24 qaraşasında jüldege VÏTALÏY Dvoreckïy atındağı «Adamdar jäne tawlar» taqırıbındağı üzdik foto, beyne jäne beyne fïlmge aşıq körme-konkwrsı
Ғылыми жобаның ұзақтығы 70 жылдан астам аяқталды

Үлкен Алматы көлі аймағындағы Іле-Алатау жотасындағы 3970 м шыңның дамуы координаталары: 43.01989º N76.95888º E 1952 жылы, Тұран университетінің болашақ профессоры А.Н. шыңы. Марьяшев. 2006 жылы университетіміздің құрметіне 3970-ші шыңға «Тұран» атын беруді ұсынған да ол. Екінші өрлеу 2006 жылы жасалды (профессор П.Е. Мессерле басқарған); үшінші – 2022 жылы (жетекшісі профессор В.Н. Вуколов).

2023 жылдың 29 маусымында Алматы облысының ономастикалық комиссиясы 3970 м шыңға «Тұран» атауын бекітті. Ал ережеге сәйкес, біздің ұйым жоғарғы жағында қазақ және орыс тілдерінде мемориалдық белгілер орнатуы керек еді.

Жүсалы-Кезен асуынан (3333м) трассаның жаяу бөлігінің басына жақындау және Тұран шыңына жақындау ауа райының қолайсыз жағдайында: қар, жел, тұман кезінде жүзеге асырылды. Көрінудің нашарлығына байланысты жақындау Турист шыңы (3954 м) және Туристский асуы арқылы траверс арқылы жүзеге асырылды. Шыңның жартасты бетіне мемориалдық белгілер орнатудың онсыз да қиын технологиясын суық жел мен қар күрделендірді.

2023 жылдың 22 қыркүйегінде Артем Алексеевич Скопин (Тұран университетінің түлегі) бастаған топ Тұран шыңына мемориалдық тақталар орнатты.

2023 жылдың 23-24 қыркүйегінде М.О.Федоренконың жетекшілігімен Алматы спорттық туризм федерациясының Тұран шыңына экскурсия өтті, оған 42 қатысушы, оның ішінде Темірлан Беркімбаев (жетекшісі) кіретін Тұран университетінің командасы; Орлова Анастасия; Сәбит Аида; Халитова Линара.

Қазір «Тұран» университеті атты тау шыңы бар!