Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым Академиясының делегациясы «Тұран» университетіне келді

Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының президенті Закария Күнсұлу Далтоновна бастаған ҚР Ұлттық Ғылым Академиясының делегациясы “Тұран” университетіне келді.

Кездесуде университеттің ғылыми зерттеулерінің басым және перспективалық бағыттары мен міндеттері, коммерцияландырудың тиімді модельдерін әзірлеу, педагогтар мен докторанттардың ғылыми-зерттеу қызметі саласындағы құзыреттіліктерді дайындау және арттыру мәселелері талқыланды.

“Тұран” университетінің ректоры, профессор Алшанов Рахман Алшанұлы университетте өткізіліп жатқан ғылыми-практикалық іс-шаралар туралы, университет ғалымдарының өңірді дамытуға қосқан үлесі және бірқатар бизнес-жобаларды коммерцияландыруға дайындығы және университет инфрақұрылымының мүмкіндіктері туралы хабардар етті.

Сапар барысында “Тұран”университеті жанындағы Еуропалық логистикалық қауымдастықтың (ELA) құрылымына кіретін Қазақстандағы логистерді сертификаттаудың ұлттық орталығы делегацияның қызығушылығын тудырды. ELA біліктілігін сертификаттау-бұл халықаралық қоғамдастық мойындаған және қазақстандық логистерге бәсекелестік артықшылықтар беретін және логистикалық қызметтердің Әлемдік нарығында олардың құзыреттерін танитын логистердің құзыреттілігін, білім деңгейін, дағдылары мен еңбек функцияларын бейтарап және тәуелсіз бағалау. Бұл жобаның бірегейлігі ELA бір елдің Бір мекемесінде ғана өкілдік ашады, осылайша “Тұран” университеті жанындағы логистерді сертификаттаудың ұлттық орталығы – Қазақстан Республикасында және Орта Азияда бірінші және жалғыз болып табылады.

Делегация Қазақстандағы алғашқы Apple digital Lab цифрлық зертханасының тағы бір өзекті алаңын атап өтті, өйткені цифрлық зертхананың бағдарламалары таяу болашақта аса сұранысқа ие дағдыларды дамытуға бағытталған – бұл бағдарламалау және креативтілік. Бүгінгі таңда университеттің профессорлық-оқытушылық құрамы әлемдік цифрлық алпауыт Apple-дің білім беру бағдарламасының бөлігі болып табылады: Everyone can Code (әркім бағдарламалай алады) және Everyone Can Create (әркім жасай алады).

“Тұран” университетінің “R&D-жасанды интеллект және робототехника зертханасы” ғылыми-зерттеу зертханасының (ҒЗЗ) және механика және машинатану институтының қызметі бойынша өте мақұлданған пікірлер алынды. академик Ө.А. Жолдасбекова. Бүгінгі таңда бірлескен ҒЗЗ университеттің оқу процесіне робототехника саласындағы ҒЗИ-нің заманауи шешімдерін және СҒЗЖ-ны дамытуды біріктіреді, жасанды интеллект, өнеркәсіптік автоматтандыру технологияларын енгізеді, мүдделі тұлғалар тобына заманауи жабдықта оқыту және біліктілікті арттыру мүмкіндіктерін береді, сондай-ақ бірлескен ғылыми-әдістемелік зерттеулер жүргізеді.

Сапар барысында делегация қазақстандық Маркетинг Қауымдастығының зерттеу зертханасы, “Атамекен” ҰКП кәсіпкерлікті оқыту орталығы, криминалистикалық сараптама орталығы, эмоционалдық жағдайларды зерттеу және түзету зертханасы, медиалингвистика проблемаларының ғылыми-зерттеу зертханасы, “Bloomberg Terminal” зерттеу зертханасы және т. б. сияқты алаңдардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік қызметімен танысты.

ҚР Ұлттық Ғылым академиясының президенті Күнсұлу Дальтоновна «Тұран» университетінің ұжымына республиканың оңтүстік өңіріндегі инновациялық, ғылыми-технологиялық, кадрлық және өндірістік белсенділік орталығы ретінде ЖОО-ның позициясын күшейтуді тіледі. Ғылым мен жоғары білім аймақ пен жалпы ел экономикасының нақты қажеттіліктерімен үйлесуі керек. Ғылымды жан – жақты насихаттау қажет, ғылымды жаңадан танымал, қызықты және ғылыми мансапты үлкен мансаптық трамплинге айналдыру өте маңызды. Біз бірге ғалымның инноватор ретіндегі мәртебесін, әлемді және елімізді жылжытатын және жақсартатын адам ретінде қайтаруымыз керек.