Әділдік, тұрақтылық және қоғамдық қауіпсіздік-құқықтық демократиялық және әлеуметтік мемлекет құрудың негізгі бағдарлары

2023 жылғы 14 желтоқсанда «Тұран» университетінде ТДМ 16 шеңберінде «Әділдік, тұрақтылық және қоғамдық қауіпсіздік – құқықтық демократиялық және әлеуметтік мемлекет құрудың негізгі бағдарлары» атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Орнықты даму мүддесі үшін бейбіт және ашық қоғам құруға жәрдемдесу, барлығына әділеттілікке қол жеткізуді қамтамасыз ету және барлық деңгейлерде тиімді, есеп беретін және кеңінен қатысуға негізделген мекемелер құру.

Конференцияны «Құқықтану және халықаралық құқық» кафедрасы және «Тұран» университетінің құқық ғылыми зерттеу институты ұйымдастырды.

Ғылыми форумға Ресей, Беларусь және Қазақстанның жетекші ғалымдары қатысты.

Конференцияда М. В. Ломоносов атындағы ММУ профессоры, Янки Купала атындағы Гродно мемлекеттік университеті, «БИП – Құқық және әлеуметтік-ақпараттық технологиялар университеті» ҚБ Могилев филиалы; Орехово-Зуево қ. Мемлекеттік гуманитарлық-технологиялық университеті, Ростов кәсіпкерді қорғау институты, Ресей Федерациясының ФСИН Академиясы, «Ресей мемлекеттік Әділет университеті» федералды мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің Солтүстік Кавказ филиалы, Югорь мемлекеттік университеті, Ресей Федерациясы Президентінің жанындағы Ресей халық шаруашылығы және Мемлекеттік қызмет академиясының филиалының Оңтүстік ресей басқару институты, Н. И. Лобачевский атындағы ҰҒМУ, Амур мемлекеттік университеті, Саратов мемлекеттік Заң Академиясы, Ресей ІІМ Санкт-Петербург университеті, Ресей ФСИН ЦНТЛ, республикалық мемлекеттік қызмет және басқарудың Коми академиясы, Б. Бейсенов атындағы Қазақстан ІІМ Қарағанды академиясы, Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті, М. Есболатов атындағы Қазақстан Республикасы ІІМ Алматы академиясы, Ш. Қабылбаев атындағы Қазақстан Республикасы ІІМ Қостанай академиясы, ҚР заңнама және құқықтық ақпарат институты, Қазтұтынуодағы Қарағанды университеті, Нархоз университеті, «Тұран» университетінің жетекші ғалымдар, ғылым докторлары баяндама жасады.

Ғылыми баяндамаларда қылмыстық-атқару саясатында, конференцияға қатысушы елдердің құқық қолдану практикасында шешімдер қабылдаудың негізгі факторлары мен тәуекелдері ұсынылған, қылмыстық теріс қылықтар контекстінде ҚР ҚПК реформалау шектері, қылмыстық-атқару саясатын дамытудағы оң үрдістер қарастырылды. Заңнамалық базаға салыстырмалы құқықтық талдау жүргізілді. Пікірталас қылмыстық-құқықтық саясат пен атқарушы жүйенің, қылмыстардың жекелеген құрамдарын криминализациялаудың, қылмыстық сот ісін жүргізу қағидаттарын іске асырудың проблемалық мәселелерін тудырды.

Жетекші ғалымдардың, ғылым докторларының халықаралық ғылыми-практикалық конференциясының нәтижелері қазіргі заманғы құқықтану проблемасына деген қызығушылықты, құқық қолдану практикасы саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың тиімділігін көрсетті.