«Туризм және сервис» кафедрасының профессоры г.ғ.д. А. В. Чередниченко-Климаттық қаржыландыру бойынша семинар-практикумда спикер-жаттықтырушы

2024 жылғы 12-14 наурызда Ташкент қаласында Өзбекстан Республикасында Орталық Азиядағы климаттық іс-қимылдардың транспаренттілігі өңірлік хабын (ReCATH) құру жөніндегі жоба негізінде «Туризм және сервис» кафедрасының профессоры г.ғ.д. А.В. Чередниченко Климаттық қаржыландыру бойынша семинар-практикумда спикер-жаттықтырушы сөз сөйледі. Өңірлік практикалық тренингтің мақсаты Орталық Азия елдеріндегі ұлттық сарапшылардың техникалық әлеуетін нығайту болып табылады.

Климаттық іс-қимылдардың транспаренттілігінің өңірлік хабын құру жөніндегі жоба (ағылш.: Recath) Орталық Азияда климаттық іс-қимылдардың ашықтығын қамтамасыз ету жөніндегі бастаманы іске асыру болып табылады (ағылш.: Icat), ол Париж келісімі шеңберінде міндеттемелерді тиімді орындауға мүмкіндік беретін сенімді ашық құрылымды құру және басқару үшін өз әлеуетін дамытуда елдерді қолдайды және кеңейтілген транспаренттілік шеңберіне сәйкес елдердің жаңа есептілікке көшуін жеңілдетеді (РРТ/ағылш:ETF). Бұл үшін ICAT елдердің қажеттіліктеріне бейімделуі мүмкін транспаренттілікті модельдеу әдістемелері мен құралдарын әзірледі.

Климаттың өзгеруін шешу салдарды азайту және бейімделу шараларын жүзеге асыруды қамтиды. Осылайша, елдер ұлттық жоспарлаудың барлық құралдарында климаттың өзгеру аспектілерін ескеруі керек; институционалдық және техникалық әлеуетті нығайту; деректердегі олқылықтарды жою және бағалау әдістемелерін жетілдіру, сондай-ақ парниктік газдар шығарындылары бойынша дерекқорларды құру және үнемі жаңарту үшін нақты және өзекті ақпаратты жинау арқылы тиісті секторлардағы қызметті жүзеге асыру.