LabPro-кәсіптік бағдар беру авторлық құралы және білім беру орталығы

Кәсіби бағытты таңдау әр адамның өміріндегі негізгі кезеңдердің бірі болып табылатыны және оның өсуінің, өзін-өзі тануының және бақытының сәттілігін анықтайтыны белгілі. Мұның негіздері мектептегі оқу кезеңінде қаланады және оны аяқтағаннан кейін нақтыланады. Өз кәсібін шешкен жастар университеттерге немесе колледждерге түседі деп болжануда. Бірақ бұл жағдайдан алыс!!!

Мақсаты – жастарға өздерінің күшті және әлсіз жақтарын, ҰБТ-ға арналған бейіндік пәндерін, ҚР мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес кәсіби бағыттарын анықтауға және қазіргі еңбек нарығында табысты мансап құруда өзінің шынайы кәсібін табуға көмектесетін кәсіптік бағдарлау құралын құру және автоматтандыру.

Қазақстанда кәсіптік бағдарлау жүйесін дамыту жолдарын іздеуге алып келген өзінің оқытушылық және зерттеу тәжірибесі болды. Психометрия, Психодиагностика саласындағы сараптамалық білімді меңгеру мемлекетте кәсіби бағдарлауды дамытудың негізі сенімді, сенімді және өкілді диагностикалық құралдың болуы екенін түсінуге мүмкіндік берді. Бұл түсінік BTS білім беру жобасына психометр ретінде қатысумен қатар жүрді Edunavigator.kz және IASC-қа кіру. Мұның бәрі жасалған болжамдардың дұрыстығын растады. Орыс және қазақ тілдерінде әзірленуі тиіс осындай тест жасау бойынша белсенді жұмыс басталды. Бұл жұмысқа студент Рехерт Мартин қосылды және 3 жыл ішінде команда жас шектеулерінен бос, Қазақстан Республикасының мамандықтар жіктеуішімен синхрондалған, ЛОР үшін ұсынылған пәндерді алуға мүмкіндік беретін, Telegram-боттың көмегімен автоматтандырылған екі тілде кәсіби бағдарлау тестін әзірледі.5-7 минутты алады және нәтижелер дереу беріледі.

Біз оны 3 жыл бойы 5000-нан астам мектеп оқушылары мен 2500 университет студенттеріне сынап көрдік, авторлық құқық алдық.

Қазір біздің жобаның нәтижелерін ілгерілету және коммерцияландыру бойынша белсенді жұмыс басталды. Біз Qadam Fest фестиваліне белсенді қатыстық, онда біздің құралдың көмегімен 20-дан астам тегін экспресс-консультациялар өткізілді. Біздің жоба “Тұран Университетінің Үздік бизнес-инкубациялық жобасы”номинациясы бойынша жеңімпаз атанды.

Алайда, labpro жобасы тестті жүзеге асырумен шектелмейді. Бұл сонымен қатар оқу орындарымен және кеңес беру қызметтерімен тығыз жұмыс істейтін кәсіптік білім беру орталығын құруды қамтиды. LabPro оқу орындарына тест нәтижелерін қабылдау бағдарламаларына біріктіруді ұсынады. Бұл оқу орындарына өз бағдарламаларына ең қолайлы студенттерді тартуға көмектеседі. Орталық орта мектеп оқушыларына саналы таңдау жасауға көмектесу арқылы жеке қолдау мен ұсыныстар береді.

Labpro жобасы Қазақстанда кәсіптік бағдарлау үшін елеулі артықшылықтар береді және жалпы қоғамға оң әсер етеді:

• әрқайсысына оның мүдделеріне, дағдылары мен әлеуетіне негізделген жеке талдау мен ұсынымдар береді. Бұл Қазақстандағы жастарға өздерінің болашақ кәсіби мансаптары туралы негізделген шешімдер қабылдауға мүмкіндік береді, бұл мамандық таңдаудағы қателіктердің ықтималдығын азайтады;
  • Қазақстандағы оқу орындарына нақты білім беру бағдарламалары үшін неғұрлым қолайлы студенттерді тартуға және дамытуға көмектеседі. Бұл елдің кадрлық резервін нығайту және жоғары білікті мамандарды қалыптастыру үшін маңызды;
  • оларға нарық қажеттіліктеріне сәйкес мамандықтарды таңдауға көмектеседі. Бұл жұмыссыздықты азайтып, түлектердің еңбек нарығында жақсы интеграциялануын қамтамасыз етуі мүмкін;
  • өз дағдылары мен қызығушылықтарына сәйкес келетін мансапты таңдайтын мамандар өз кәсібінде табысты, бұл экономикаға оң әсер етеді;
  • жастарға өздерін және олардың құндылықтарын жақсы түсінуге көмектеседі. Бұл жалпы әл – ауқатқа әсер ететін саналы және өзіне сенімді азаматтардың дамуына ықпал етеді;
  • ең қолайлы мансап жолын анықтау үшін авторлық тестімізді тегін тарату арқылы LabPro әлеуметтік кедергілерді азайтуға көмектеседі және білім мен мүмкіндіктерге тең қол жеткізуге ықпал етеді.

Осылайша, labpro жобасы Қазақстанда кәсіптік бағдарлау сапасын арттыруда маңызды рөл атқарады, бұл сайып келгенде қоғамдағы оң өзгерістерге әкеледі.

Байланыс: +77057016042 Гүлзира, e-mail: lab.org.pro@gmail.com.