Медиалингвистика мәселелерін зерттеу жөніндегі ғылыми-зерттеу зертханасы

Жетекшісі Бузело Анна Сергеевна, филолог к.ғылымдарының докторы, «Журналистика және аударма ісі» кафедрасының меңгерушісі.

Медиалингвистика мәселелерін зерделеу бойынша ғылыми-зерттеу зертханасының мақсаты – зертхана бағыттары тақырыбы бойынша ғылыми қолданбалы зерттеулер жүргізу, ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін іске асыру және ақылы және тегін негізде жұмыстарға тапсырыс берушілермен шарт бойынша ММЗЖҒЗЗ қызметінің ғылыми бағыттарының бейіні бойынша зерттеу жұмыстарын орындау.

Осы зертханаға қатыса отырып, студенттер сараптама жүргізуді, мақалаларды декодтауды және дұрыс жазуды үйренеді, сонымен қатар «өшпенділік тілін» үйренеді. Сондай-ақ, қызықты іс-шараларға, дөңгелек үстелдер мен шеберлік сыныптарына қатысу мүмкіндігі бар.

ММЗЖҒЗЗ қызметкерлерінің зерттеу нәтижелері брошюрада ұсынылған medianet.kz Р.Д. Қарымсақованың «Қазақстандағы әлеуметтік желілердегі өшпенділік тілінің мониторингі және ҚР ҚК 174 256-баптары бойынша лингвистикалық сараптама. Сарапшы үшінсын-қатерлер. Мәселелер әдіснамасы». Жарияланым А.К. Алтаеваның  «2017 жылғы пікір жетекшілерінің мониторинг нәтижелеріне негізделген қазақ тіліндегі hate speech тілдік ерекшеліктері». 2018 жылдың қаңтар айында ұжымдық монографияның (Масс-медиа: этнос имиджінің тілдік деректері) тұсаукесері өтті. («Қазақ университеті», 2018), «Қазақ және орыс тілдеріндегі масс-медиадағы этностереотиптердің контент-талдауы» ғылыми жобасының нәтижелерін көрсетті (ҚР Ғылым және білім министрлігі).

3-курста «Медиатекстің лингвистикалық қауіпсіздігі» пәнін тыңдаған студенттер, сондай-ақ «БАҚ-қа арналған Лингвоконфликтология» пәнін оқыған магистранттар VK әлеуметтік желісіндегі «Тұран-Лингва» парақшасында доцент Р.Д. Қарымсақованың жетекшілігімен ауызша агрессия, ауызша манипуляция, қорлау, қорлайтын ақпарат тарату және басқа да ауызша құқық бұзушылықтар мәселелері бойынша онлайн консультациялар жүргізеді.

«Ақпараттық материалдардың, маманның қорытындыларының сот және соттан тыс филологиялық сараптамаларын жүргізу» бағыты бойынша келісім-шарт негізінде жобада жұмыс істеген студенттерден Р.Д. Қарымсақова, А.С. Бузело, К.З. Жаппар және т.б. орындаған филолог-мамандардың 10 қорытындысы жасалды, Асылжан Қалымжанова мен Гүлім Советқанды атап өтуге болады.