2021 жылы 5 қарашада “Тұран” университетінде Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығына арналған “ҚР және шет елдердегі заңнама мен құқық қолдану практикасының өзекті мәселелері” тақырыбында халықаралық ғылыми-практикалық конференция аралас режимде өтті.

Конференцияны ұйымдастырушылар: құқық ҒЗИ және “Тұран” университетінің “Құқықтану және халықаралық құқық” кафедрасы( Алматы); ҚР заңнама және құқықтық ақпарат институты (Нұр-сұлтан)

Көрнекті ғалымдар мен профессорлар сөз сөйледі. Бірінші болып сөз сөйлегендер: Сарпеков Рамазан Кумарбекович, ҚР заңнама және құқықтық ақпарат Институтының директоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, сондай-ақ “Тұран” университетінің стратегиялық даму, ғылым және инновациялар жөніндегі проректоры Разакова Дина Ибрагимовна.

Бұдан әрі PhD докторы Сқақов Айдарқан Байдекұлы, ҚР ІІМ Б.Бейсенов атындағы Қарағанды академиясының профессоры, Ресей ФСИН Академиясының профессоры, з. ғ. д., профессор Мұхамеджанов Эдуард Болатұлы “«Уголовно-исполнительное законодательство и пенитенциарная система Казахстана как основа современной уголовной политики страны»”тақырыбында сөз сөйледі; Абылай хан атындағы Қазақ халықаралық қатынастар және әлем тілдері университетінің профессоры, з.ғ.д., профессор Сайлаубек Тынышбекұлы Әлібеков “ҚР-да “барлығына қарсы” дауыс беру сұрағына”, әрі қарай Қазатисо Құқықтық пәндер кафедрасының профессоры, з.ғ. к., профессор Суитай Доктурбаевна Сулаимбекова, Қазатисо ОӘЖ жөніндегі проректор, З. ғ. к., доцент “ҚР-да және ЕАЭО-да салық салудың теориялық проблемаларына”, әрі қарай м. с. атындағы ҚазГЗУ жеке құқық департаментінің профессоры. Нарикбаева, з.ғ. д., доцент Идрышева Сара Кимадиевна ” Проблемы законодательства о госзакупках в сфере медицины и практика его применения”; Д.А. Қонаев атындағы Еуразиялық заң академиясының Конституциялық, халықаралық құқық және кеден ісі кафедрасының қауымдастырылған профессоры Жетпісов Серік Қожанұлы ” Защита конфиденциальности в условиях цифровизации” тақырыбымен сөз сөйледі.

Гданьск университетінің Қаржы құқығы факультетінің профессоры, құқық докторы Эдвардас Юхневич, Малгожата Магистраль, Gdynia Maritime University, Польша “Единый корпоративный налог в Европе как форма налогового федерализма»” тақырыбымен сөз сөйледі.

Коми Республикасы, Ресей Федерациясы, республикалық мемлекеттік қызмет және басқару академиясының құқықтық пәндер кафедрасының доценті, з.ғ. к.Иванова Жанна Борисовна “Народные песни как объекты правовой охраны нематериального культурного наследия в России и Казахстане»” тақырыбында сөз сөйледі.

“Ресей Федерациясы Үкіметі жанындағы Қаржы университеті” ВО ФМОБУ заң факультетінің халықаралық және жария құқық департаментінің доценті Плоцкая Ольга Андреевна өзекті тақырыппен сөз сөйледі, тақырыбы: “Цифровые технологии в российском образовании: перспективы и проблемы применения в условиях предупреждения Сovid 19”,  ҚР Бас прокуратурасы жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру институты директорының әділет кеңесшісі орынбасары, з.ғ. к., доцент Нұғманов Рүстем Рахымжанұлы «Проблемы противодействия отмыванию денег в Республике Казахстан» з.ғ. к. өте қызықты тақырыппен сөз сөйледі.

Бұдан әрі бағдарламаға сәйкес ҚР заңнама және құқықтық ақпарат институты конституциялық, әкімшілік заңнама және мемлекеттік басқару бөлімінің аға ғылыми қызметкері з.ғ.м. Ахметов Ерік Болатұлы “Принцип активной роли суда в административном судопроизводстве РК”; з. ғ.д., профессор Скиба Андрей Петрович, Ресей ФСИН Академиясының Қылмыстық-атқару құқығы кафедрасының бастығы  «Законопроект о системе пробации в России» тақырыбымен сөз сөйледі.

“Тұран” университетінің құқық ҒЗИ директоры, з.ғ. д., профессор Акимжанов Т.К. “Обеспечение прав и законных интересов осужденных- основное требование формирования правового государства в РК”;  Жанузакова Л.Т. “Тұран” университетінің құқық ҒЗИ директорының орынбасары, ҚР заңнама және құқықтық ақпарат Институтының бас ғылыми қызметкері, з. ғ. д., профессор “Проблемы законодательного обеспечения права личности на свободу слова, информации и мирных собраний” тақырыбымен; Дүйсенов Эркин Эрманович, Д.А.  Кунаев атындағы Еуразиялық заң академиясы ректорының кеңесшісі «Некоторые проблемы антикоррупционного законодательства РК» атты тақырыбымен; Қараев Алипаша Агаханович ҚР заңнама және құқықтық ақпарат Институтының бас ғылыми қызметкері, Каспий университетінің жария құқық ҒЗИ жетекші ғылыми қызметкері, з.ғ. к., доцент «Некоторые вопросы толкования норм Конституции» тақырыбымен сөз сөйледі.