«Балалар туралы және балаларға арналған заманауи әдебиет» әдеби қонақ бөлмесі – оқуды ұнататындарға арналған халықаралық жоба

Қазақстанда 2021 жылғы 10 желтоқсанда «Әдеби қонақ бөлме» халықаралық жобасының іс-шарасы өтті. Оған «Журналистика», «Қоғаммен байланыс», «Аударма ісі» білім беру бағдарламаларының студенттері және кафедра оқытушылары қатысты.

Іс-шараны ұйымдастырушылар – «Шереметев-центр» мәдениет пен білім беруді дамыту жөніндегі АНО және Н.И. Лобачевский атындағы Нижегород мемлекеттік ұлттық зерттеу университеті. Жобаны Ресей Федерациясының Білім министрлігі қолдады.

Әдеби қонақ бөлмесінің негізгі алаңдары «Тұран» университеті, «Lakeview School» (жаңа мектеп) және Алматы қаласындағы «ОКЖ» қалалық жасөспірімдер кітапханасы болды.

Қонақ бөлме күндізгі форматта өтті және 100-ден астам адамды жинады.

Әдеби қонақ бөлме аясында жазушы, публицист Игорь Малышев өз шығармашылығын ұсынды, «Мәскеу» журналынан «Үміт» сыйлығына (2001), «Роман – газеттен» «Жылдың ашылуы» сыйлығына (2006), «Виктор Розовтың Хрустальная роза» сыйлығының дипломанты (2007) және «Алтын Витязь» фестивалінің дипломанты (2011) және басқа да көптеген сыйлықтарға ие болды.

Халықаралық байқаудың жеңімпазы Виктория Лебедева балалар мен жасөспірімдерге арналған қазіргі әдебиеттегі негізгі трендтермен таныстырды. С. В. Михалкова, «Балалар әдебиеті» баспасының редакторы.

Әдеби қонақ бөлме аясында «Заманауи поэзияны қалай оқуға және түсінуге болады», «Әдебиет пен медиадағы заманауи ертегі» шеберлік сыныптары, «Қазіргі әдебиеттегі бала мен интернет мәселесі» семинары және «Әдеби шығармадағы компьютерлік ойын» сабағының тұсаукесері өтті. Әдеби қонақ бөлме «Жасөспірімдерге арналған әдебиет қандай болуы керек» деген пікірталаспен аяқталды.

Қонақ бөлмесінің жұмысы барысында балалар мен жасөспірімдерге арналған заманауи кітаптар ұсынылды, жас ұрпақтың оқуға деген қызығушылығын ояту және әдеби шығарма туралы қалай айту керектігі талқыланды. Студенттер көптеген әсер алып, қазіргі заманғы әдеби процесс туралы «бірінші қолдан» – жазушылар мен публицистерден көп нәрсе білді.

Студент-журналистер үшін бұл заманауи шығармашылық, әдеби процесс туралы, оқу әуесқойлары үшін жаңа өнімдер туралы білудің тамаша мүмкіндігі.

Жоба сондай-ақ 2021 жылғы 25 қарашада Молдовияда және 2021 жылғы 30 қарашада Өзбекстанда сәтті өтті, оған әлемнің 20 елінен онлайн қосылған 500-ге жуық қатысушы жиналды.

Әдеби қонақ бөлмесі бағдарламасы және мақалаларды рәсімдеу ережелері сайтта орналастырылған

Сұрақтар үшін электрондық пошта: litgost2021@gmail.com