Сауатты болу сәнді

Филология ғылымдарының кандидаты Владимир Пахомов пен «Тотал диктант» қорының директоры Ольга Ребковец алматылық мектеп оқушыларымен, колледж және университет студенттерімен «Орыс тілі әлемінде» атты интеллектуалды ойын өткізді. Өткен жұмада, 21 қазанда олар білім алушылармен Ақ залда кездесті. Интеллектуалды ойында 30 қиын және қызықты сұрақтан тұратын керемет викторина ұйымдастырылды.

Әрқайсысында алты эрудит бар сегіз команда арнайы білімге сүйене алмады. Бұл жолы жарыстың көшбасшысы болу үшін логика мен көкжиекті байланыстыруы керек болды.

«Журналистика» мамандығының 1-курс студенті Александра Мохирева «Тамаша! Қатысқаныма қуныштымын. Біз шараның ұйымдастырылуына, атмосферасына және маңыздылығына риза болдық» деп өз әсерімен бөлісті.

Оның сыныптасы Диана Курбатова ұмытылмас әсер алғанын растап, алдағы уақытта да осындай іс-шараларға қатысуға үмітті екенін айтты: «Біз өз-өзімізге адал болдық. Және кеңестерді пайдаланбадық. Біз үшін бұл ең бастысы!».

Әрбір сұрақта орыс тілінің тарихы туралы қызықты ақпараттар болды. Әрине! Өйткені Владимир Маркович Пахомов филология ғылымдарының кандидаты ғана емес, Орыс тілі институтының ғылыми қызметкері. В.В.Виноградов және Ресей Ғылым академиясының Орфографиялық комиссиясының мүшесі. Сонымен бірге ол «Біз дұрыс сөйлейміз» және «Сөз ойыны» радиобағдарламаларын жүргізуге де уақыт такып жүр. Ал Ольга Александровна Ребковец «Тотал диктант» қорының жетекшісі болумен қатар, Ресей президенті жанындағы орыс тілі кеңесінің мүшесі. Олар әрбір викториналық жауапты түсініктемелерімен сүйемелдеді. Әрбір қатысушы өзінің тапқырлығы мен эрудициясын көрсетуге мүмкіндік алды. Сондықтан бұл ойында жеңілгендер жоқ. Үздік үштікке енген №85 мектептің оқушылары, университет пен «Тұран» колледжінің студенттері, «Бәйтерек» командасының курсанттары арнайы сыйлықтарға ие болды. Қалған қатысушылар – атаулы сертификаттар, дипломдар және жаңа білімге ие болды.

Құттықтау шарасы гуманитарлық мақсатта басталды. Студенттер мен оқушыларға білім берумен қатар, заман талабына және Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың орыс тілін қолдау жөніндегі халықаралық ұйым құру туралы бастамасына үн қосты.

«Орыс тілі әлемінде» интеллектуалды ойыны» жобасы Ресей Федерациясы Білім министрлігінің қолдауымен және «Академия «СЕТ» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің ұйымдастыруымен жүзеге асырылды.

Бірлескен ұйымдастырушы:

«Тұран» университетінің «Журналистика және аударма ісі» кафедрасы