«Төрелікте істерді қараудың кейбір процессуалдық ерекшеліктері: теория мен тәжірибе мәселелері» тақырыбына қонақ дәрісі

2022 жылдың 12 желтоқсанында Дүйсенова Асель Ериковна Тұран университетінде «Төрелік сотта істерді қараудың кейбір процессуалдық ерекшеліктері: теория мен тәжірибе мәселелері» тақырыбында қонақтық дәріс өткізді.

Дүйсенова Әсел Ерікқызы, заң ғылымдарының кандидаты, Қазақстан Төрелік палатасының аппарат жетекшісі, Қазақстандық халықаралық арбитраждың атқарушы директоры, Жеке құқық ғылыми-зерттеу институтының жетекші ғылыми қызметкері, «Әділет» Экономика жоғары мектебінің доценті. Каспий университетінің. Қазақстандық халықаралық арбитраждың (KIA, Алматы), Вильнюс халықаралық және Ұлттық коммерциялық арбитражының (Литва) төрешісі. Төреші ретінде төрелік және арбитраждық өндірісте 18-ден астам істі қарауға қатысты. Жұмыс топтарының құрамында «Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы және ерекше бөлімдер) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы», «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңдарының жобаларын әзірлеуге қатысты. Төрелік туралы» және т.б., Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын жетілдіру тұжырымдамасы (2006 ж.), Қазақстан Республикасының 2010-2020 жылдарға арналған құқықтық саясатын дамыту тұжырымдамалары, «Азаматтық заңнаманың даму перспективалары , азаматтық іс жүргізу заңнамасы және Қазақстан Республикасының арбитраж (төрелік соттары) туралы заңнамасы» (2009), ЕурАзЭҚ қатысушы елдерінің азаматтық заңнамасын дамыту тұжырымдамалары (2012). Азаматтық құқық және жеке іс жүргізу құқығы (АРС құқығы) бойынша 70-тен астам жарияланымдардың авторы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне мақаладан-бапқа түсініктеменің (Жалпы және Ерекше бөлімдер), «Объектілері» атты ғылыми монографиялардың бірлескен авторы. азаматтық құқықтар», «Азаматтық құқықтарды қорғау», ЖОО-ға арналған «Азаматтық құқық» оқу құралы (академиялық курс). Қазақстан Республикасының мамандандырылған ауданаралық экономикалық соттарының судьяларына арналған арбитраждың интерактивті курсының авторы және әзірлеушісі.

Сондай-ақ 12 желтоқсан 2022 ж. «Тұран» университеті мен «Қазақстандық халықаралық арбитраж» ЖШС арасында оқу үдерісінде алынған білімді бекіту және тереңдету, сондай-ақ қажетті білімдерді енгізу үшін тараптардың ұзақ мерзімді, тиімді және өзара ынтымақтастықты дамыту мен өзара іс-қимыл жасау, студенттерге, магистранттарға және докторанттарға практикалық іс-әрекеттегі дағдыларды қалыптастыру туралы Меморандумға қол қойылды.