«Дөңгелек үстел» Ресей мен Қазақстанның отбасылық құндылықтарын біріктірді

2023 жылдың 27 ақпанында Алматы мен Волгоград қаласында «21-ғасырдағы қазіргі қоғамның негізі ретінде отбасылық құндылықтар» атты төртінші халықаралық дөңгелек үстел онлайн өткізілді. Телекөпір Волгоград басқару институты-РАНХиГС филиалы мен «Тұран» университетінің (Алматы, Қазақстан) студенттерін байланыстырды. Олар 2023 жылдан бастап ЖОО мен серіктес болып табылады. Сол күні Волгоград университетінің Лингвистика және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының оқытушылары мен «Тұран» университетінің «Журналистика және аударма ісі» кафедрасының оқытушылары кезекті кездесу ұйымдастырды.

Дөңгелек үстел мақсаты – Ресей мен Қазақстанның жас буынында отбасылық құндылықтарды қалыптастыру, «21 ғасырдағы отбасылық қатынастарды талдау» атты халықаралық жобасының нәтижелерін талқылау, сондай-ақ екі жоғары оқу орны арасындағы академиялық байланыстарды нығайту.

Волгоградтағы университеттің лингвистика кафедрасының меңгерушісі Ольга Антимонованың айтуынша, біз әртүрлі мәдениеттерге жатуымыз немесе әртүрлі дәстүрлерді ұстануымыз мүмкін, бірақ барлығының негізгі адами құндылықтары бар. Сондықтан оларды сақтау және болашақ ұрпаққа беру маңызды.

«Тұран» университетінің өкілі Гүлжан Мұсабекова жас ұрпақтың бойында өмірлік және рухани құндылықтарды қалыптастырудың маңызды мәселелерін бірлескен форматта талқылау жақсы дәстүрге айналғанын атап өтті. Әріптесі Елена Паташковамен бірге ол отбасы өмірдің бастауы, жеке тұлғаны қалыптастырудың басты факторы, бүкіл қоғамның денсаулығының көрсеткіші екенін айтты.

«Тұран» университетінің студенттері «Қазақтардың ұлттық отбасылық дәстүрлері» тақырыбында бейнебаяндар көрсетті. Олар жас ұрпақтың ата-бабаларының тәжірибесін сақтауға деген ұмтылысын сезінді.

Зерттеуші Анна Хачатрян қатысушыларды өз жұмысының нәтижелерімен таныстырды: «Ресей мен Армениядағы отбасылық құндылықтар: әлеуметтік – психологиялық ерекшеліктер». Ол бұл дәстүрлер әртүрлі халықтар арасында бір-біріне ұқсас екенін атап өтті.

Кездесудің қорытындысы: халықтық дәстүрлердің, діннің және тарихи жолдың айырмашылығына қарамастан, Ресей, Армения және Қазақстан жастарының ортақ тұстары көп және олар бір-бірін жақсы түсінеді, болашақ отбасының құрылымына деген көзқарастарымен бөліседі.