«Туризм» ББ студенттерінің альпиниадаға қатысуы «Панфиловшылардың 28 Батырының шыңы (4120 м)»

«Туризм» ББ 1-ші және 2-ші курс студенттерінің тобы 7 мамырда Кіші Алматы шатқалында, күрделілік санатындағы 1А бағыты бойынша өткен Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 78 жылдығына арналған «28 батыр-панфиловшылардың шыңы (4120 м)» альпиниадасына қатысты.

Комарова Алиса, Санаров Егор және Белоусов Александрдан тұратын 4 адамнан тұратын Команда «Туризм және сервис» кафедрасының оқытушысы Уварова Әсел Эльдаровнаның жетекшілігімен 6 мамырда «Медеу» мұз айдынынан қозғалыс басталды. 14:00-ге қарай топ Шымбұлақ курортының сыртында болды және біртіндеп қайтыс болған альпинистер мемориалына қарай жылжыды. Сағат 17: 00-де Мыңжылқы үстіртіне жетіп, лагерь орнатылды. Үстіртте альпинистердің қазірдің өзінде келген топтарын кездестіруге болады, кейбіреулері одан әрі кетіп, Альпинградта лагерь ұйымдастырды. Шатырды тез қойып, келесі күні көтерілуге арналған жабдықты жинау керек болды, өйткені күн тау жотасынан сенімді түрде өтіп жатты.

Таңертең команданың бір мүшесі ауырып, топты бөлу туралы шешім қабылданды. Екеуі шыңға шықты: Е. Санаров пен А. Белоусов, ал А. Комарова мен А. Уварова лагерьде қалды. Қатысушылар 7:10-да тіркелгеннен кейін өрмелеу басталды. Күн әлі жерді жылытуға үлгермеді, жол курткалармен басталды. Бір сағаттық жолдан кейін команда күн сәулесінде болған Альпинградта тұрды. Таңертеңгі суық өтті. Курткаларын лақтырып, команда Мәншүк Мәметова көліне қарай бет алды, оның есегіне дулыға кию керек болды, өйткені үстіне тастар жиі төгілетін. Көлдің өзі көрінбеді, оны қармен тығыз жауып тастады. Мәншүк Мәметова мұздығы сағат 10.00-де көрінді, ал еріктілер қатысушылардың түсуін және көтерілуін ұйымдастыру үшін арқан-рельстерді іліп қойды.

Сағат 11:30-да команда Мәншүк Мәметова асуында тұрды, Аз қалды. Үлкен және ұсақ тастардан жасалған тағы 30 минут-және сіз жеңісті тойлай аласыз. Сертификаттар алғаннан кейін және бірнеше естелік фотосуреттер түсіргеннен кейін, қатысушылар сәл төменге түсті, өйткені әр минут сайын жаңа қатысушылар шыңға жетті.

12:40-та түсу басталды. Күн қазірдің өзінде қарды қатты қыздырды, ал салыстырмалы түрде тұрақты таңертеңгі көтерілу ылғалды және сусымалы болып, қар ботқасының консистенциясына ие болып, қосымша қиындықтар туғызды. Арқан қоршауларынан өткеннен кейін, көлбеу енді онша тік болмады және лагерьге жай ғана «сырғанау» мүмкіндігі болды.

Қорытындылай келе, іс-шараны ұйымдастырушыларға, атап айтқанда, Алматы қаласының альпинизм Федерациясына атқарған еңбегі, белсенді демалыс түрлерін насихаттағаны және альпинизмді насихаттағаны үшін алғыс айтқым келеді.