«Тұран» университетінің Аймақтық зерттеулер орталығының директоры, профессор Камалов А.К. Лондон университетінде дәріс оқыды

2024 ж. 23 қаңтарда Лондон университетінің (Ұлыбритания) Шығыстану және африканистика мектебінде «Тұран» университетінің профессоры, т.ғ.д. Камалов Аблет Каюмовичтің «От репатриации до массового исхода: миграции на китайско-советском приграничье в 1950-1960-е гг.» тақырыбында дәрісі өтті. Дәріс ХХ ғ. Кеңес-Қытай қатынастарындағы маңызды оқиғалардың біріне арналды. Олар: 1950-1960 жылдары Қытай Халық Республикасының екі провинциясынан (Маньчжурия және Шыңжаң) кеңестік Қазақстанға кеңес азаматтарын репатриациялау, бұл 1954 жылы орын алып, 1962 жылдың сәуір-мамыр айларында Шыңжаңның шекаралас аудандары тұрғындарының жаппай қашуына әкелді. Дәрісте трансшекаралық көші-қонға түрткі болған және тартатын факторлары, оның негізгі кезеңдері мен салдары қарастырылды.

Көші-қонның өзі Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Еуразияда болған геосаяси өзгерістер мен Қытайдағы халық билігінің алғашқы онжылдықтарындағы кеңес-қытай қатынастарының дамуы контекстінді қарастырылды. А.К. Камаловтың баяндамасы Орталық Азия мен Қытайды зерттейтін Лондон университетінің зерттеушілердің көңілінен шықты. Дәріс Лондон университетінің профессоры Рейчел Харристің шақыруымен ұйымдастырылды, бұл бұған дейін 2018-2022 жылдары Лондон университетімен бірлесіп өткізген мәдени мұра бойынша бірлескен ғылыми жобаны басқарды.  Ағымдағы іс-шара «Қазақстан-Қытай қатынастарындағы көші-қон факторы» (ИРН АР19679244) ҚР ҰҚМ гранттық қаржыландырудың ғылыми жобасы шеңберінде өткізілді. Дәріс туралы ақпарат Лондон университетінің Шығыстану және африканистика мектебінің сайтында берілген.