Жасанды интеллект адамды ауыстыра ала ма?

«Тұран» университетінде 2024 жылдың 21 ақпанында «Медиа кеңістіктегі жасанды зияткерлік: мәселелері мен келешегі» – деген атаумен халықаралық ғылыми-практикалық форум басталды. Ұйымдастырушы – «Журналистика және аударма ісі» кафедрасы.

Қатысушылар жасанды зияткерлікті пайдалануға байланысты жаңа мүмкіндіктер мен мәселелерге қатысты маңызды мәселелерді көтерді. Бүгінгі таңда жаңа технологиялар қос мақсаттағы құралдар болып табылады, оларды игі мақсатта пайдалануға және сонымен бірге олардың көмегімен зиян келтіруге болады.

Сондықтан ЮНЕСКО-ның Алматыдағы өңірлік кеңсесі журналистика оқытушыларына арналған «Жасанды зияткерлік тақырыбын жариялау» атты оқулықтың тұсаукесерін дайындады. Оның мақсаты – жаңа бастаған және жұмыс істеп жатқан журналистерге қазіргі заманның маңызды мәселелерінің бірін түсінуге және болашақта жаңа мәселелерді саналы және жауапкершілікпен қолдануға көмектесу үшін профессорлық-оқытушылық құрамның мүмкіндіктерін шабыттандыру және кеңейту.

Өзінің құттықтау хатында профессор, Огайо университетінің Халықаралық журналистика институтының директоры Жатин ШРИВАСТАВА (АҚШ) ИИ құралдары қазіргі уақытта жұмыс істейтіндер үшін көптеген проблемалар мен қауіп-қатерлер туғызса да, олар медиаиндустрия мен білім беру мекемелері үшін үлкен келешегін ашатынын атап өткен. Сондықтан біз оларды қалай пайдаланатынымызды шешеміз.

Форумның ұйымдастыру комитетіне «Журналистика және аударма ісі» кафедрасының меңгерушісі, профессор Бузело Анна Сергеевна; Құрманбаева Алма Әлиқызы, кафедра меңгерушісінің орынбасары, қауымдастырылған профессор; Затонская Татьяна Михайловна, кафедра имидждік жұмыс меңгерушісі және Әшімова Айтолқын Берікқызы, «Тұран» университетінің сениор-лекторы кірді.

Стратегиялық даму, ғылым және инновациялар жөніндегі проректор, экономика ғылымдарының кандидаты, PhD докторы Дина Ибрагимовна Разакова да құттықтау сөз сөйледі.

Тақырып аса қызығушылық тудырды. Қазақстан, Қырғызстан, Өзбекстан, Тәжікстан, АҚШ және Ресей елдерінің практик-мамандары, оқытушылары, зерттеушілері белсене ат салысты. Осылайша, «Тұран» университеті өз алаңында білім беру және кәсіби медиа ортадағы жаңа трендті талқылау үшін Орталық Азиядан мамандар жинап, БҰҰ-ның орнықты даму саласындағы мақсаттарына адалдығын тағы да көрсетті.

Форум аясында 2024 жылғы ақпанның 21-22-де «NEO АІ» негізін қалаушы, жасанды интеллект саласындағы жетекші қазақстандық сарапшылардың бірі Айдын Маутан, «Түркістан» телеарнасының веб-бағдарламашысы Ғасыр Құралбайұлы мен медиа және ақпараттық сауаттылық жөніндегі сарапшы, медиа-жаттықтырушы – Татьяна Голубцовалардың ұйымдастыруымен студенттер мен магистранттарға арналған шеберлік сыныптары, тренингтер және квесттер өткізілді (Internews, 2019-2023).

Барлық қатысушыларға баяндамалары мен баяндамалары үшін алғыс айтамыз.