«Тұран» Университеті Орталық-Еуразиялық Зерттеулер (CESS) бойынша ауқымды конференция өткізді

2024 жылғы 6-9 Маусымда «Тұран» университетінде орталық-Еуразиялық зерттеулер қоғамының жыл сайынғы конференциясы өтті. Орталық Еуразиялық зерттеулер қоғамы (Central Eurasian Studies Society/CESS) Орталық Азиямен қатар Кавказ, Оңтүстік Сібір, Еділ, Шығыс және Орталық Еуропа, Иран, Ауғанстан, Моңғолия, Тибет, Шыңжаң (Шығыс Түркістан) және басқа елдер мен аумақтар кіретін Орталық Еуразияның кең өңірін зерттейтін ғалымдарды біріктіретін үкіметтік емес ұйым болып табылады. Бұл кәсіби ұйымның мақсаты Орталық Еуразияны зерттейтін ғалымдар мен мекемелер арасында байланыс орнатуға және өзара әрекеттесуге жәрдемдесу, аймақ туралы зерттеулерді дамыту және ол туралы ғылыми білімді әлемде тарату болып табылады.

2000 жылы құрылғаннан бері Еуразиялық зерттеулер қоғамы Орталық Еуразия елдері мен халықтарының тарихы, мәдениеті мен қазіргі заманғы дамуының өзекті мәселелерінің кең ауқымын талқылайтын жыл сайынғы ғылыми форумдар өткізеді. Жыл сайынғы CESS конференциялары ұзақ уақыт бойы Солтүстік Американың университеттерінде өтті, ал 2008 жылдан бастап жыл сайынғы CESS конференцияларымен қатар ұйым Орталық Еуразия елдерінде аймақтық конференциялар өткізе бастады. Ғалымдардың осындай аймақтық кездесулері Астанадағы Назарбаев Университетінде, Бішкектегі Орталық Азиядағы Америка университетінде, Ташкенттегі әлемдік экономика және дипломатия университетінде, Татарстан, Түркия және Грузия университеттерінде өткізілді. 2022 жылы Қоғам жыл сайынғы конференцияларын кезекпен Солтүстік Еуропа және Орталық Еуразия университеттерінде өткізуге және сонымен бірге шағын тақырыптық конференциялар ұйымдастыруға шешім қабылдады. «Тұран» университеті Орталық Еуразияның жыл сайынғы Cess конференциясы өтткізілген бірінші жоғары оқу орны болды. Осы уақытқа дейін жыл сайынғы CESS конференциялары тек АҚШ пен Канада университеттерінде өткізілді.

«Тұран»  университетіндегі CESS конференциясы Орталық Еуразиялық зерттеулер қоғамы тарихындағы ең ауқымды конференцияға айналды. «Тұран» университетіндегі CESS – тің ауқымды ғылыми форумы әлемнің түрлі елдерінен 450-ден астам Орталық Еуразия зерттеушілерін жинады. Конференцияда 108 тақырыптық секция жұмыс істеді, екі арнайы семинар (воркшоптар) өткізілді. Халықаралық конференцияның жұмыс тілі дәстүрлі түрде ағылшын тілі болды. Конференцияда Кеңестік Қазақстан тарихы бойынша белгілі маман, Мэриленд университетінің (АҚШ) профессоры Сара Камерон және Қазақстанның жетекші киносыншысы және мәдениеттанушысы, “Тұран” университетінің профессоры Гүлнара Ойратқызы Әбікеева негізгі баяндамалар жасады. Конференцияның ашылу салтанатында «Тұран» университетінің ректоры Р.А. Алшанов, Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым Академиясының Вице-президенті Л. Ералиева, CESS Президенті А. К. Камалов, Қазақстан Суретшілер одағының төрағасы Ө. Жұбаниязов құттықтау сөз сөйледі. Конференцияда сондай-ақ 2023-2024 жылдардағы Орталық Еуразиялық зерттеулер арналған облыстағы үздік кітаптарды марапаттау рәсімі өтті.

«Тұран» университеті ғылыми форумға қатысушыларға Қазақстанның суретшілері мен қолөнершілерінің туындыларының көрмесін, Қазақ ою-өрнектері туралы арнайы дәрісін, Іле Алатауы тауларына арналған фотокөрмені Қ. Қожамияров атындағы, ұйғыр академиялық музыкалық комедия театры әртістерінің концертін қамтитын қызықты мәдени бағдарлама ұсынды. Алматы қаласы бойынша экскурсия және Медеу тау мұз айдынына шығу. Cess конференциясына қатысушылар Алматыдағы ғылыми форумның бұрын-соңды болмаған ауқымын, қызықты талқылауларды, пікірталастарды, тақырыптық секцияларда пікір алмасуды, сондай-ақ «Тұран» Университетімен қамтамасыз етілген конференцияны ұйымдастырудың жоғары деңгейін атап өтті. “Тұран” университетінің атына алғыс сөздер әлеуметтік желілерде айтыла береді.

Қазіргі уақытта әлемнің түрлі елдерінен, оның ішінде Орталық Азия елдерінен 500-ден астам ғалым орталық Еуразиялық зерттеулер қоғамының мүшелері болып табылады. 2022 жылы осы жаһандық кәсіби ұйымның тарихында тұңғыш рет Орталық Еуразия аймағының ғалымы, “Тұран” университетінің профессоры, өңірлік зерттеулер орталығының директоры Камалов Аблет Каюмович оның президенті болып сайланды.

Конференция бағдарламасын қараңыз

Конференция туралы бейнелер мен фотоматериалдарды қараңыз