Орталық коммерцияландыру ғылыми нәтижелер және жаңашыл әрекеттер Университет «Тұран»

Орталық туралы

Орталықтың стратегиялық мақсаты – ғалымдардың ғылыми-техникалық қызметінің нәтижелерін коммерцияландыру және университет оқытушыларының, докторанттарының, магистранттарының және студенттерінің табиғаттың даму заңдылықтары туралы жаңа білім алуға бағытталған ғылыми зерттеулерін үйлестіру. , қоғам, адам және Қазақстанның технологиялық, экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуына үлес қосу.

Біздің міндетіміз – Тұран университетінің ғылыми орталықтары мен бизнес-ресурстарының технологияларын, тәжірибесін және инфрақұрылымын жаңа инновациялық өнімдерді жасау және бар жобаларды дамыту үшін пайдалану.

Зияткерлік қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (ЗТБ) және ғылыми-зерттеу, қолданбалы, инновациялық жобалар және басқа да шығармашылық қызмет барысында жасалған технологиялар трансферті саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың тиімділігін арттыру.

Ғылыми нәтижелер мен инновациялық қызметті коммерцияландыру орталығының негізгі міндеттері:

• «Идеядан сатуға» моделі негізінде ғылыми жобаларды коммерцияландыру стратегиясын әзірлеу;
  • Ғылыми-техникалық әзірлемелерді коммерцияландыру процестерін іздеу, бағалау және ұйымдастыру, нарыққа шығудың оңтайлы жолын анықтауға көмектесу: ұйым ішіндегі бизнес-жоба, стартап-компания немесе лицензияны сату
  • Зерттеушілердің зияткерлік меншік құқықтары мен авторлық құқықтарын тиімді қорғауды қамтамасыз етуге жәрдемдесу
  • Қызметкерлерді және басқа да мүдделі тараптарды технологияларды коммерцияландыру әдістерімен, құралдарымен және бағыттарымен таныстыру үшін ғылыми семинарлар өткізу
  • Әлеуетті іскер серіктестермен, инвесторлармен, бизнес-періштелерді іздеу, анықтау және қарым-қатынас орнату және «стартап» және басқа компанияларды құру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
  • Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсаттарды (сертификаттар, лицензиялар, техникалық шарттар, стандарттар және т.б.) алуға жәрдемдесу.
  • Коммерцияландыру мәселелері бойынша халықаралық серіктестікті дамыту;
  • Бизнес-жоспарларға, техникалық тапсырмаға, конструкторлық, инженерлік-технологиялық құжаттамаға, стандарттар жобаларына және басқа да нормативтік құжаттарға ғылыми-техникалық сараптама жүргізу.
  • Коммерцияландыру үшін перспективалық жобаларды іздеу және инновациялық жобалардың коммерциялық әлеуетін бағалау, перспективалық ғылыми әзірлемелер.
Кадрлық қамтамасыз ету

Орталықтың штаты – директор, бизнес-инкубатор координаторы. – Директор, PhD, Оразбекұлы Ерболат, кең профильді инженер-технолог, ғалым-әзірлеуші, техноброкер (10-нан астам жобаны іске қосуда қатысқан, оның ішінде 2 әрекеттегі инновациялық өндірісті жеке іске қосты, 3 гранттық қаржыландыруды жеңіп алды), Lean Six Sigma (Үнемді өндірісті) және Lean Startup саласындағы тәжірибелі маман, GHG emissions саласындағы валидация және верификация бойынша техникалық сарапшы, шетелдік журналдарда жоғары дәйексөзділік рейтингі бар 8 мақаласы, ҚР мен жақын шетелдерде 20-дан астам мақала және тезис-баяндамалары, 3 инновациялық патенті, 1 әзірлеменің авторлық құқығы бар, 2011 жылдан бастап Американдық Химиялық Қоғамның (ACS, АҚШ) мүшесі, 2018 жылдан бастап ICH (Адамдарға арналған фармацевтикалық препараттарға техникалық талаптарды үйлестіру бойынша Халықаралық Кеңес, Швейцария) “Q14 аналитикалық процедураларды әзірлеу және Q2(R1) аналитикалық валидация процедурасын қайта қарау” халықаралық жұмыс тобының мүшесі, “Qazinnovations” Ұлттық инновацияларды дамыту агенттігінің гранттық қаржыландыру бойынша Кеңесінің бұрынғы мүшесі (2022), Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының бизнес-инкубаторлары мен акселераторларының Ассоциациясының Бірінші вице-президенті, Ғылым Қорының Қоғамдық Кеңесінің мүшесі (2023 бастап).

«ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНЫҢ БИЗНЕС-ИНКУБАТОРЛАРЫ МЕН АКСЕЛЕРАТОРЛАРЫ АССОЦИАЦИЯСЫ» (KAUBIA)

Ассоциация – перспективалы жоғары технологиялық жобалар мен бастапқы кәсіпкерлерді қолдауға арналған бірегей алаң, оның мақсаты – стартаптарды қаржыландыру алу және нарыққа шығу кезеңіне дейін дамытуға көмектесу.

Ассоциация инновациялық-технологиялық экожүйені дамытуға, даму стратегиясын, методологиялық тәсілдерді жасауға, прорывтық инновациялық жобалардың сапасын арттыру жолдарын іздеуге, қаржыландыру көздерін табуға және жергілікті, сондай-ақ шетелдік жеке венчурлік қорлар және олардың бөлімшелерімен интеграцияның жаңа модельдерін құруға көмек беру мақсатында құрылған. Ассоциация – РК-дағы стартаптардың инновациялық-технологиялық экожүйесін дамыту саласындағы заңды тұлғалардың бірінші және жалғыз бірлестігі.

Ассоциацияға 22 мүше кіреді: РК-ның 19 жоғары оқу орны, 2 венчурлік қор, 1 IT-HUB.

Ассоциация, Орталық Азия экономикалары үшін БҰҰ арнайы бағдарламасы (SPECA) аясындағы өтпелі экономикалық елдерде инновациялық саясатқа жаңа көзқарасты дамытуда БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының (UNECE) серіктесі болып табылады және Қазақстанда бұл бағдарлама бойынша бизнес-инкубаторлар желісін дамытуға пилоттық координатор болып табылады.

Сонымен қатар, Ассоциацияда инновация экожүйесінің AUBIAK қауымдастығы бар, оған 300-ден астам мүше кіреді.

Толық ақпарат