«Тұран» университетінің студенттері Анатолий Николаевич Букреев ескерткіштің ашылуында

2023 жылдың 18 қаңтарында Алматыда Медеу мұз айдынының жанында көрнекті кеңестік және қазақстандық альпинист Анатолий Букреевтің құрметіне ескерткіш ашылды. Мүсін Нұрлан Смағұлов қорының бастамасымен орнатылған және көрнекті алматылықтарға арналған ескерткіштер сериясының бір бөлігі болып табылады. Анатолий Букреев – әлемге әйгілі биік альпинист. Көптеген кәсіби альпинистер Букреевті 20-шы ғасырдың ең күшті биік альпинисті ретінде таниды. Букреев өзінің жылдам көтерілуімен танымал болды, ол сонымен қатар Қазақстанда бірінші болып шыңға жылдам жүгірумен айналысты. Еңбек сіңірген спорт шебері, «Қар барысы» атағының иегері, ғаламшардағы сегіз мыңдық 14 таудың 11-ін және Эвересттің төрт рет бағындырған. Оның Эверестке көтерілуінің бірі Бальтазар Кормакурдың Голливудтық «Эверест» фильмінің идеясы болды. «Жеке ерлігі үшін» орденінің иегері Анатолий Букреев Америка Альпі клубының ең жоғары наградасы – Дэвид Соулс медалімен марапатталды, өз өміріне қауіп төніп, тауда адамдарды құтқарған альпинистерге және қайтыс болғаннан кейін қазақстандық «Ерлігі үшін» медалі.

Ашылуына Букреевтің достары, жолдастары және әріптестері, Қазақстанның көптеген спорт және туризм қайраткерлері, 4 курс «Туризм» білім беру бағдарламасының студенттері (жетекшісі Вуколов В.Н.) қатысты. Ескерткіштің салтанатты ашылуын Қазақстанның альпинизм бойынша бас жаттықтырушысы, Букреевті альпинист ретінде тәрбиелеген Ерванд Ильинский және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Арман Қырықбаев өткізді. Букреевтің жақын досы, КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері, «Барыс» атағының иегері Ринат Хайбуллин және журналист, аты аңызға айналған альпинист Галинаның күнделіктері негізінде Букреев туралы «Бұлт үстінде» кітабының авторы. Муленкова сөз сөйледі.