«Sirius CUP VI» алтыншы дебаттық турнирі аяқталды

2023 жылдың 22-23 сәуірінде Тұран университетінің қабырғасында Ресей лигасымен «SIRIUS CUP VI» жыл сайынғы пікірсайыс турнирі өтті, онда әртүрлі тақырыптарда пікірталасқа түскен 40 команда жиналды. Осындай тақырыптардың бірі, соңғы жылдары кең аудиторияға танымал болған деректі немесе көркем фильмдер, кітаптар мен подкасттар жанры – true crime болды.

Пікірталасқа қатысушылар true crime жанрында қатыгездік, зорлық-зомбылық және қанды детальдар элементтері бар, бұл жастар мен олардың психикалық жағдайына кері әсер ететінін алға тартты. Олар мұндай мазмұн қатыгездік пен зорлық-зомбылық үнемі орын алатын әлемде бағдарсыздыққа әкелуі мүмкін екенін атап өтті.

Пікірталастың тағы бір тақырыбы Жапония Конституциясының тоғызыншы бөлігінің күшін жою туралы болды. Пікірсайысқа қатысушылар Конституцияның осы бөлігінің күшін жою әйелдердің құқықтарының нашарлауына және Жапониядағы азшылықтардың жағдайының нашарлауына әкелуі мүмкін деп ойлады. Олар сондай-ақ Конституцияның осы бөлігінің күшін жою Жапонияның әскери белсенділігінің артуына және халықаралық қатынастарға теріс әсер етуі мүмкін деген пікір білдірді.

Жалпы, Тұран университетінде өткен турнирдің пікірталастары өте қызықты және мазмұнды болды. Қатысушылар өздерінің сөз саптауында жоғары деңгейдегі дайындық пен кәсібилікті көрсетті. Әр тақырып әртүрлі көзқарастар мен пікірталастарды тудырып, қазіргі қоғамдағы пікірталастардың маңыздылығы мен өзектілігін дәлелдеді.

Турнирді ұйымдастырушылар барлық қатысушыларға, сондай-ақ командалардың өнерін бағалаған төрешілерге алғыстарын білдірді. Олар пікірсайыс турнирі студенттер мен жастар үшін талдау, сыни тұрғыдан ойлау және сендіру дағдыларын дамытуға тамаша мүмкіндік екенін атап өтті. Сондай-ақ, мұндай іс-шаралар қатысушыларға ой-өрісін кеңейтуге, жаңа білім алуға және басқа командалармен тәжірибе алмасу мүмкіндік беретіні атап өтілді.

Жалпы, Тұран университетіндегі пікірсайыс турнирі көптеген қатысушылар мен көрермендерді жинаған сәтті іс-шара болды. Мұндай оқиғалар қоғам мен оның мүшелерінің дамуы үшін маңызды, сонымен қатар маңызды мәселелер бойынша пікірталастарды қолдауға көмектеседі.

Пікірсайыс турнирінің екі күнінің қорытындысы бойынша:

• «Үздік спикер» номинациясын 30 000 теңгелік жүлдемен «Повеженский Артем» алды.
  • Пікірсайыс турнирінде бірінші орынды «Аlmau» университетінің студенттері Джумагулова Диана мен Гельдт Надежда иеленді.

Турнирде жеңіске жеткен барлық пікірсайысшыларды құттықтаймыз және сіздерге жаңа биіктерге жетіп, жұлдыздай жарқырауыңызды тілейміз!

«Sirius» интеллектуалдық пікірсайыс клубының атынан университетімізде республикалық деңгейде турнир өткізуге рұқсат берген «Тұран» университетінің басшылығына ерекше алғысымызды білдіреміз.