«Туризм және сервис» кафедрасының студенттері-Іле өзенінің атырауындағы өртенген тұғырларды қалпына келтіру жобасының еріктілері

2023 жылғы 14 қазанда «Туризм және сервис» кафедрасының «Тұран» университетінің студенттері (басшылары – Исламгулова а.ф., Аймағамбет М. Ш.) еріктілер ретінде Іле өзенінің атырауындағы өртенген тұғырларды қалпына келтіру жобасына қатысты. Бұл жобаны 1998 жылдан бастап Қазақстан аумағында табиғатты қорғау жобаларын жүзеге асыратын Дүниежүзілік табиғат қоры (WWF) ұйымдастырды.

Тугай-өзендердің аңғарлары мен атырауларында тар лентамен өсетін шөлді жайылмалы ағаш-бұта қауымдастықтары. Тоғай ормандары барлық жерде ауыр жағдайда, өйткені олар антропогендік (өрт, жайылым, реттелмейтін рекреация) және климаттық (аридизацияның жоғарылауы) әсерлерін бастан кешіреді. Балқаш маңындағы жиі өрттер тоғай ормандарының өсу аймақтарына қауіп төндіреді, олар тек суды және топырақты қорғау функцияларын ғана емес, сонымен қатар көптеген жабайы табиғаттың тіршілік ету ортасы болып табылады. Өзен атырауының тоғай ормандарын қалпына келтіру және сақтау үшін. Немесе ерікті студенттер 1500 сорғыш және 100-ден астам туранга көшеттерін отырғызды.