«Turan Model of United Nations 2024» Халықаралық Конференциясы

2024 жылы 19-20 сәуірде Тұран университетінде «Аймақтану және халықаралық қатынастар» кафедрасының ұйымдастыруымен әлемдік саясаттың өзекті мәселелерін талқылауға арналған жыл сайынғы, мақсаты бойынша БҰҰ комитеттерінің отырыстарына ең жақын «Turan Model of United Nations 2024» (TURAN MUN 2024) халықаралық конференциясы өтті.

Конференцияның ашылуына: Алшанов Р.А., «Тұран» университетінің ректоры; Аренова А.А., Қазақстан Республикасы СІМ Алматы қаласындағы өкілдігінің Саяси ынтымақтастық басқармасының басшысы; Микаела Фриберг-Стори, БҰҰ-ның Қазақстандағы тұрақты координаторы; Властимил Самек, БҰҰ Жаһандық коммуникациялар департаментінің өкілі; Мишель Еркин, АҚШ-тың Алматыдағы Бас консулы; Чжун Хуа, Қытай Халық Республикасының Алматыдағы Бас консулының орынбасары; Юзеф Тымановски, Польшаның Алматыдағы Бас консулы; Эврен Мудеррисоглу, Түркия Республикасының Алматыдағы Бас консулы; Мохсен Фагани, Иран Ислам Республикасының Алматыдағы Бас консулы; Гвидас Керушаускас, Литва Республикасының Алматыдағы Бас консулы; Каюмов А.Р., Өзбекстан Республикасының Алматы қаласындағы Бас консулы; Исанаева Ч.И., Алматыдағы Қырғыз Республикасының Бас консулдығының вице-консулы; Қожахметов Е.Қ., ҚР Мексика Құрама Штаттарындағы Құрметті консулы; Байкенов В.М., ҚР Бітімгершілік операциялар орталығы директорының орынбасары подполковник; Абазов Р.Ф., ҚазҰАЗУ Жасыл және тұрақты даму институтының директоры; Деловарова Л.Ф., Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ БҰҰ-ның аймақтық ақпараттық-ресурстық орталығының директоры.

«БҰҰ моделі» халықаралық конференциясына Қазақстан Республикасының және шетелдердің мектептерінен, колледждерінен және университеттерінен 300-ден астам делегат қатысты.

TURAN MODEL UNITED NATIONS 2024 ашылуында Тұран университетінің студенттері соғыс және бейбітшілік тақырыбында концерттік бағдарлама ұсынып, онда Тұран университетінің студенттері тақырыптық музыкалық нөмірлерді орындады. БҰҰ-ның тәжірибелі студенттері сахнадан «БҰҰ моделі» ойынына қатысу нәтижелерімен бөлісті және іс-шараның ашылуы үш тілде «делегаттардың ант беруімен» аяқталды.

Конференцияға қатысушылар үш комитетте позициялық рөлдерді таңдады: Бас Ассамблея (GA, General Assembly), Қауіпсіздік Кеңесі (SC, Security Council), БҰҰ Халық қоры (UNFPA). Әр комитеттің мақсаты – талқыланатын мәселе бойынша консенсус тауып, қарар қабылдау.

Бас Ассамблея, Қауіпсіздік Кеңесі және ЮНФПА комитеттерінің делегаттары қаралып жатқан күн тәртібі бойынша қарарлар қабылдады, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының қағидаттарына берік адалдық, әлемдік саясаттың өзекті мәселелерін шешуге біртұтас көзқарас қажеттілігі, атап айтқанда, киберқылмыспен күресу, жаһандық аштықтың таралуы және халықтың ең осал топтарына жаһандық көмек көрсету, халықаралық қауіпсіздікті бірлесіп қамтамасыз ету және қақтығыстарды бейбіт жолмен шешуге шақырады.

«TURAN MUN 2024» халықаралық конференциясының жабылу салтанатында «Аймақтану және халықаралық қатынастар» кафедрасының атынан ұйымдастырушылар, үздік қатысушылар мен делегаттарға сертификаттар, естелік сыйлықтар табыстады.