«Тұранның әскери тарихы: Төрт майдан соғысы» тақырыбындағы дөңгелек үстел

2024 жылдың 17 мамыр күні «Тұран» университеті «Тұранның әскери тарихы: төрт майдан соғысы» тақырыбында дөңгелек үстел өткізді. Дөңгелек үстелдің мақсаты Тұран аумағындағы тарихи әскери оқиғаларды тайпалардың әскери және әлеуметтік дамуына ықпал еткен фактілер негізінде жан-жақты зерттеу болып табылды.

Аталған дөңгелек үстел жұмысына жетекші сарапшылар мен белгілі ғалымдар, сондай-ақ қазақстандық зерттеушілер, әскери қызметкерлер мен дипломаттар қатысты.

Отырыста танымал ғалымдар мен әскери қызметкерлердің барлығы 12 баяндамалары тыңдалды. Дөңгелек үстел гибридті күндізгі-қашықтық форматында өтті: қатысушылардың жартысы зум арқылы қатысты. Бас модератор РФ ӘҒА толық мүшесі, тарих ғылымдарының докторы, профессор, генерал-лейтенант Тасболатов Абай Бөлекбайұлы өз кезегінде сөз сөйледі.

«Тұранның әскери тарихы: төрт майдан соғыс» атты ғылыми-көпшілік очеркінің авторы, профессор Р.А. Алшанов Тұранның әскери тарихының теориялық және әдіснамалық мәселелері бойынша негізгі баяндама жасады.

Негізгі ғылыми баяндамамен қатар дөңгелек үстелге қатысушылардың назарына тарих ғылымдарының докторы, профессор – Б.Ғ. Аяған, тарих ғылымдарының кандидаты, этнограф – Қ.С. Ахметжан, әлеуметтану ғылымдарының докторы, профессор – С.Т. Сейдуманов, тарих ғылымдарының кандидаты – А.Қ. Жұмаділ, әскери ғылымдар докторы, профессор – Д.К. Абраимов, тарих ғылымдарының кандидаты – Е.Н. Нояновтың және т.б. танымал қазақстандық ғалымдардың баяндамалары ұсынылды.

Жалпы дөңгелек үстел барысында негізгі аспектілер қарастырылды:

• Тарихи шығармаларды, сақталған аңыздар мен аңыздарды жүйелеу;
  • Тұран аумағында билік еткен билеушілердің әлеуетті стратегияларын анықтау және талқылау;
  • Тұран аумағында әскери қару-жарақтың рөлін және тайпалардың географиялық орналасуының артықшылықтарын сараптау;
  • Тұран аумағы халықтарының соғыстары мен көші-қонының салдарын талқылау.

Профессор Р.А. Алшановтың еңбегі әскери бейіндегі жоғары оқу орындарының оқытушыларына, магистранттары мен курсанттарына, сондай-ақ студенттерге және әскери тарихқа қызығушылығы бар оқырманға арналған. Дөңгелек үстелде сөз сөйлеген ғалымдар мен әскери сала қызметкерлері, сондай-ақ модератор генерал-майор А.Б. Тасболатов аталмыш басылымның өзектілігі мен пайдасын ерекше атап өтті. Қатысушылар автор Р.А. Алшановқа Тұранның әскери тарихын сақтау жөніндегі орасан зор және қажырлы еңбегі үшін алғыс айтты.

Жалпы, дөңгелек үстел жұмысы Қазақстанның әскери тарихы бойынша ғалымдар мен сарапшыларды қызықты пікірталасқа тарта отырып, тәжірибе және идеялар алмасуына мүмкіндік берді.

Дөңгелек үстел бағдарламасымен мына жерден танысуға болады.